ZOBACZ WYNIKI WIKI SCIENCE COMPETITION 2021!

Wikimedia Polska ma przyjemność ogłosić nową edycję międzynarodowego konkursu fotograficznego Wiki Science Competition! Serdecznie zapraszamy udziału wszystkich pasjonatów nauki, fotografii i innych form utrwalania nauki! Na prace czekamy od 5 listopada 2021 do 31 grudnia 2021.

Wiki Science Competition to przygoda, to eksperyment, poszukiwanie i sztuka w jednym! Przestrzeń, gdzie fotografia i sztuka spotykają naukę, gdzie wspólnie budujemy laboratorium niezwykłych fotografii! 

Konkurs ma rekomendację Państwowej Akademii Nauk.

Stefano Ricci Cortili, CC BY 4.0 / Nkij, CC BY 4.0 / MarekMiś, CC BY 4.0

Wiki Science Competition to jeden z największych na świecie międzynarodowych konkursów fotograficznych dokumentujących świat nauki. Konkurs odbywa się co dwa lata w dwóch etapach, krajowym i międzynarodowym. 

Trudno wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy osób, które będą ją fotografować i dzielić się efektami. Konkurs został stworzony właśnie z tą myślą, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. Celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. 

Wszystkie zdjęcia i materiały audio i video trafią do zbioru Wikimedia Commons, dzięki czemu będą mogły ilustrować artykuły w każdej wersji językowej Wikipedii. Zdjęcia wybrane przez jury jako najlepsze zakwalifikują się również do edycji międzynarodowej.

Skąd pomysł na Wiki Science Competition?

Początki konkursu Wiki Science Competition sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów. Zorganizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich. Konkurs odbywa się co dwa lata (2017, 2019, 2021). W Polsce zorganizowano dwie edycje, choć zdjęcia polskich autorów zgłaszane były już we wcześniejszych międzynarodowych odsłonach konkursu. W sumie podczas międzynarodowej edycji konkursu w 2019 roku udało się pozyskać 7000 plików na wolnych licencjach od przeszło 1200 uczestników konkursu. W 2019 główną nagrodę w konkursie międzynarodowym zdobyło zdjęcie wykonane w stukrotnym powiększeniu, pokazujące moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę z rodzaju Daphnia autorstwa Marka Misia. 


Jakie zdjęcia można przesyłać?

Utwory muszą dokumentować świat nauki w jednej z siedmiu kategorii konkursowych: 

  1. Ludzie nauki, czyli naukowcy w czasie pracy, analiz, badań itp. W dodatkowej podkategorii „Kobiety w nauce” czekamy szczególnie na fotografie kobiet w STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics).
  2. Zdjęcia mikroskopowe, czyli zdjęcia optyczne, elektronowe oraz skany z sond, itp.
  3. Media niefotograficzne, czyli pliki audio i wideo, obrazy generowane przez komputer, modele 3D i inne.
  4. Zestawy zdjęć, czyli tematycznie powiązane fotografie, które razem stanowią całość. Zestaw zdjęć może składać się z minimalnie dwóch i maksymalnie dziesięciu fotografii. 
  5. Natura, czyli organizmy żywe i rośliny – także z ogrodów botanicznych. Kategoria obejmuje także makrofotografię.
  6. Astronomia, wszystkie utwory związane z astronomią, jak np. zdjęcia gwiazd, ludzi obserwujących niebo oraz wyposażenia do obserwacji kosmosu.
  7. Kategoria ogólna obejmuje wszystkie pozostałe utwory od archeologii do wulkanologii.

Jakie nagrody czekają na wygranych?

 Nagrody główne:

– 1. nagroda – 1600 PLN w formie karty podarunkowej;

– 2. nagroda – 1000 PLN w formie karty podarunkowej;

– 3. nagroda – 800 PLN w formie karty podarunkowej.

Nagrody dla autorów utworów wyróżnionych


JURY WSC 2021!

Biolożka molekularna, pisarka
Fot. Magdalena Gajda-Fudalej – otrzymane od bohaterki zdjęcia za zgodą fotografki, CC BY-SA 4.0
Historyczka sztuki, przewodnicząca jury i jurorka w składzie międzynarodowego jury konkursu
Fot Michał Murawski – National Museum in Warsaw, CC BY-SA 3.0
Astronom, radioobserwator
Fot. Sebastian Soberski, CC BY-SA 4.0
Fotograf, kulturoznawca
Fot. Wojciech Sternak – przekazane przez autora, CC BY-SA 4.0

PARTNERZY KONKURSU

Bądź na bieżąco

Śledź nasze działania i plany

Zapisz się na nasz newsletter

Newsletter przybliża nasze działania i plany. Trafi do twojej skrzynki raz w miesiącu.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące naszych działań? Napisz do nas!

Kontakt

logo WSC

PioMent

CC BY-SA 4.0